All filters
Designed in 18K yellow gold, this 0.27 carat diamond ring features a Hearts and Arrows cut solitaire at its centre, encircled by a diamond-studded halo and enhanced by sparkling accents. Certified by GemEx USA for their exceptional shine, the precision-cut stones with angular facets radiate a scintillating aura and fiery radiance. Perfectly cut at precise angles, this ring is more than just jewellery€”it€™s a celebration of your love and the unbreakable bond you share.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000789974 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,023 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,830 |
| Total Price | ₹62,810 |