All filters
Inspired by the awe of space exploration, this striking piece draws from the elegance and power of a rocket’s ascent. Crafted in gleaming gold with precision-set diamonds, it celebrates ambition and progress, a refined expression of aspirations taking flight and dreams without limits.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000829388 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 0.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.07 carat
|
| Gold Value | ₹6,908(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,880 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹493 |
| Total Price | ₹16,906 |