All filters
A dazzling interplay of diamonds and gold, these sculptural drop earrings captivate with their orbit-inspired silhouette. Designed to shimmer with elegance, they bring a refined modernity to any ensemble. Style them with a sleek black dress or an embroidered saree for an effortlessly sophisticated look. PLEASE NOTE:- The dimensions of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760552 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.06 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.16 carat
|
| Gold Value | ₹26,421(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,440 |
| Making Charge | ₹7,397 |
| GST (3%) | ₹1,418 |
| Total Price | ₹48,676 |