All filters
Just like every droplet of water in the ocean counts, these captivating 0.11 carat diamond studs inspired by the same will make you feel special every time you wear them. The smaller water droplet motif in the middle is completely encrusted with sparkling diamonds while the bigger droplet motif in 14K gold resembles a shiny rose.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000598162 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,983 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,011 |
| Total Price | ₹34,680 |