All filters
Since hope blooms every time a bud opens its petals, let your inner beauty unfold by pairing these chic 0.07 carat diamond studs with bud motifs with your everyday wear. The numerous shimmering diamonds studded in 14K gold will add a touch of sparkle to your daily life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000659866 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.07 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,160 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹898 |
| Total Price | ₹30,829 |