All filters
Resembling a sparkling bud pattern, these beauteous diamond hoop earrings are encrusted with 0.46 carat diamonds in 14K gold. Simple yet gorgeous, these shimmering earrings are the perfect addition to your elegant style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000667406 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.888 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹24,935(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,640 |
| Making Charge | ₹6,081 |
| GST (3%) | ₹2,090 |
| Total Price | ₹71,746 |