All filters
Discover timeless elegance with these exquisite diamond hoop earrings, meticulously crafted in radiant gold. Each piece showcases a brilliant circular disc, encrusted with sparkling diamonds, gracefully suspended from a classic gold hoop. Designed to offer refined sparkle, these versatile earrings transition effortlessly from day to night, style them with a sleek ponytail and structured silhouettes for a clean, contemporary finish.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000802604 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Gold Value | ₹17,268(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,720 |
| Making Charge | ₹6,650 |
| GST (3%) | ₹1,550 |
| Total Price | ₹53,188 |