All filters
Let's go beyond everyone's perception with this 0.25 carat men diamond pendant crafted in 14K gold. Embrace the classic symbolism of protection and luck with this horseshoe shaped pendant.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000261159 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,195 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹1,317 |
| Total Price | ₹45,198 |