All filters
Since no beauty can shine brighter than that of a good heart, our karigars have tried to bring the glow of heart motifs through the unique design of this valiant men diamond ring. There are two tilted heart motifs on either side of the floral motif in the middle. The spherical diamond encrusted in the middle of this masterpiece will bring a touch of shine to your daily life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000230007 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.25 carat
|
| Gold Value | ₹60,880(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹66,920 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹4,161 |
| Total Price | ₹1,42,841 |