All filters
Nature has its own story to express its beauty and the appeal of the Ginkgo Biloba, one of the oldest living tree species, has inspired our karigars to create this masterpiece. This 0.24 carat diamond ring in 14K rose gold has a lustre of its own. Pair it for a special day with your modern saree and you are set to glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000584036 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Stone Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹22,794(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,965 |
| Stone Value | ₹4,492 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,586 |
| Total Price | ₹54,448 |