All filters
This 0.19 carat diamond ring from our Cera Collection is designed to exude a chic glow with light-hued ceramic work in 14K rose gold. The crisscross pattern encrusted with shimmering diamonds is a subtle declaration of an unbreakable bond.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677831 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹34,191(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹18,058 |
| Ceramic | ₹1,920 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹1,905 |
| Total Price | ₹65,381 |