All filters
Adorn your finger with a touch of whimsical elegance with this stunning ring, featuring 0.14 carat diamonds in 18K yellow gold. The unique asymmetrical design, reminiscent of a blooming flower, showcases a delicate arrangement of pink sapphires and a sparkling diamond teardrop. A perfect statement piece for any occasion. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000777306 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.9 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Stone Weight | 0.165 carat
|
| Gold Value | ₹32,101(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,760 |
| Stone Value | ₹99 |
| Making Charge | ₹6,104 |
| GST (3%) | ₹1,502 |
| Total Price | ₹51,566 |