All filters
The vibrancy of the spectrum colours has inspired us to craft this elegant 0.45 carat diamond ring in 14K gold with a blue-coloured semi-precious stone in the centre. The tint of blue in ceramic work creates a captivating and mysterious aura.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677455 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.5 carat
|
| Stone Weight | 1.65 carat
|
| Gold Value | ₹30,392(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹42,768 |
| Stone Value | ₹990 |
| Ceramic | ₹1,040 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,507 |
| Total Price | ₹86,070 |