All filters
If you consider your spouse to be your strength and shield, you will definitely fall in love with this charming diamond mangalsutra intricately designed with a floral motif in the centre and a circular pattern studded with 0.34 carat diamonds protecting its sheen. The floral pattern is intricately designed in 14K gold with a shimmering diamond in the centre, showcasing the skills of the karigars at Senco.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000647316 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.06 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹43,689(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,133 |
| Making Charge | ₹10,106 |
| GST (3%) | ₹2,458 |
| Total Price | ₹84,386 |