All filters
Offering a refreshing and modern aesthetic to your Valentine's Day look, this 0.27 carat diamond ring in 18K rose gold features a heart-like curve, symbolizing blossoming romance. Encrusted with radiant diamonds and enchanting pink stones, it€™s the perfect celebration of love.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000798942 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Stone Weight | 1.35 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,760 |
| Stone Value | ₹541 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,732 |
| Total Price | ₹59,440 |