All filters
Fashion your life as a garland of beauty by flaunting this stunning diamond mangalsutra inspired by the beauty of blossomed garlands. There is a myriad of floral motifs encrusted with 0.57 carat diamonds with each of them skillfully placed in a U-shaped 18K gold pattern. The ascending glow of this shimmering mangalsutra by Senco will highlight your marital glow even further.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000623560 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.57 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹49,832 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹2,626 |
| Total Price | ₹90,144 |