All filters
Just like the aura of a flower makes the ambience aromatic and decorates every moment beautifully, the contemporary charm of these 0.21 carat diamond studs inspired by the same will spread love and beauty wherever you go. The floral pattern encrusted with glistening diamonds adds to the sheen of the 18K gold pattern representing its aura. The chic design will suit your contemporary attire the best.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000588185 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.87 g
|
| Diamond Quality | JK-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹20,700(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,550 |
| Making Charge | ₹6,257 |
| GST (3%) | ₹1,156 |
| Total Price | ₹39,663 |