All filters
A poetic celebration of bloom and brilliance, this diamond ring, crafted in rose gold, captures the romance of a flourishing garden. Delicately sculpted blossoms, accented with shimmering diamond-set petals, create a layered composition rich in texture and light, beautifully complemented by a flowing pastel dress or an elegant silk saree for a refined, feminine finish.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000862845 |
| Metal/Purity | 9K Rose Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.2 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹6,642(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹26,040 |
| Making Charge | ₹4,830 |
| GST (3%) | ₹1,126 |
| Total Price | ₹38,638 |