All filters
Add a touch of whimsical charm to your jewellery collection with this delightful 0.34 carat diamond bangle. Crafted in warm 14K rose gold, its open design features two stylised floral motifs€”one adorned with sparkling diamonds, the other with a delicate gradient of natural pink sapphires. Elegant yet playful, this piece is perfect for any occasion. Please note :- The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000778377 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Stone Weight | 0.1628 carat
|
| Gold Value | ₹47,487(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,560 |
| Stone Value | ₹1,273 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹2,646 |
| Total Price | ₹90,846 |