All filters
This 0.19 carat diamond ring, designed in 18K rose gold, features diamonds and coloured stones artfully arranged to form a floral blossom, symbolizing a blooming romance. Elegant and alluring, it is the ideal statement piece for a fresh, enchanting look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000798944 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Stone Weight | 2.07 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹16,720 |
| Stone Value | ₹827 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,529 |
| Total Price | ₹52,483 |