All filters
Unfold your inner glow by blooming like a flower and let everyone around you fall in love with your appeal. This 0.26 carat diamond pendant has a heart-shaped diamond in the centre, resembling a flower bud. It is beautifully designed in 18K gold with a heart pattern to make you feel and look more gorgeous.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000680238 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | G-VVS |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,456 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,826 |
| Total Price | ₹62,689 |