All filters
A perfect addition to your elegant style, this 0.57 carat diamond ring is crafted in 18K rose gold with a lotus prong setting that refracts light at sharp angles. Feel the warmth of love with a perfectly-cut heart and arrow Solitaire exuding a lot of shine and glamour.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000684442 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.41 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS |
| Diamond Weight | 0.63 carat
|
| Gold Value | ₹37,746(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹1,03,985 |
| Making Charge | ₹8,139 |
| GST (3%) | ₹4,497 |
| Total Price | ₹1,54,367 |