All filters
Offering the perfect blend of 18K gold and colourful ceramic, this 0.29 carat diamond ring is an elegant piece of jewellery that you can flaunt with pride. The floral motif encrusted with diamonds and the touch of green will create a rule-breaking aesthetic.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000677795 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,626 |
| Ceramic | ₹2,600 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,586 |
| Total Price | ₹88,757 |