All filters
Treat yourself to this floral-inspired 0.17 carat diamond ring crafted in 18K rose gold and watch compliments pouring in. Give your party-wear the perfect finishing touch with vibrant pink sapphires.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000753142 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Stone Weight | 0.85 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,428 |
| Stone Value | ₹4,447 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,471 |
| Total Price | ₹50,474 |