All filters
The scintillating design of this 0.42 carat diamond ring is inspired by glimpses of dewdrops on floral petals that refresh our hearts on winter mornings. Crafted in 18K rose gold, the petal patterns outlining the ring will create a beautiful symphony of fashion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000644962 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.52 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹38,963(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,906 |
| Making Charge | ₹8,373 |
| GST (3%) | ₹2,468 |
| Total Price | ₹84,710 |