All filters
Designed to captivate hearts, these 0.41 carat diamond drop earrings symbolize affection in 18K rose gold. The heart motifs and shimmering diamonds add a mesmerizing touch of sparkle, radiating joy and admiration.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000737982 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹38,176 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹2,148 |
| Total Price | ₹73,731 |