All filters
These 0.26 carat diamond hoops are petite yet flamboyant. They are designed in 18K rose gold for the precious and beautiful face which lilts in turns. These diamond hoops define feminity and are an ideal gift for the dearest.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000255078 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹21,780 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,699 |
| Total Price | ₹58,313 |