All filters
Soak in the unyielding spirit of Dhanteras with these 0.58 carat diamond drop earrings crafted in 14K rose gold with a shimmering floral vase motif. Blessings are meant to be cherished and these earrings make a promise of eternal shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000696505 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.64 carat
|
| Stone Weight | 1.14 carat
|
| Gold Value | ₹32,292(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹52,635 |
| Stone Value | ₹330 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹2,823 |
| Total Price | ₹96,920 |