All filters
Bloom out of the darkness and radiate into the world just like a lotus with these auspicious 0.46 carat diamond studs inspired by the same. The three motifs of lotus bud studded with diamonds in a 14K gold framework will enhance your appeal during the festive season. You can even flaunt these diamond studs as a daily wear or at casual outings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000659920 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.96 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.46 carat
|
| Gold Value | ₹34,191(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹41,030 |
| Making Charge | ₹9,307 |
| GST (3%) | ₹2,536 |
| Total Price | ₹87,064 |