All filters
Celebrating divine strength, this pendant presents the dignified visage of Lord Balabhadra, rendered in radiant gold with a crown of sparkling diamonds. A refined symbol of faith and tradition, perfect for daily wear or special occasions. Style it with a simple gold chain to let the intricate detailing take centre stage.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000826634 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.7 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹18,818(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,900 |
| Making Charge | ₹5,743 |
| GST (3%) | ₹1,004 |
| Total Price | ₹34,465 |