All filters
Since you believe that having a wife like yours is a blessing and you are thankful to God for having her, this divine diamond mangalsutra with two Goddess Laxmi motifs is the right piece of jewellery for her. The 0.45 carat shining diamonds add to the glow of this masterpiece by Senco, beautifully crafted in 14K gold. The floral patterns in which the deity motifs are embellished will refresh your ethnic style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000667470 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 6.05 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹52,236(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹39,291 |
| Making Charge | ₹11,848 |
| GST (3%) | ₹3,102 |
| Total Price | ₹1,06,477 |