All filters
Feel the divine blessings of goddess Lakshmi bestowing on you an abundance of fortune by choosing this blessed diamond mangalsutra by Senco with two Lakshmi motifs in oval patterns. The droplet patterns above each are studded with 0.4 carat sparkling diamonds and have a touch of colour in the centre. This divine mangalsutra in 14K yellow gold will look the best when paired with similar earrings from our collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000667465 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹47,487(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,942 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹2,770 |
| Total Price | ₹95,079 |