All filters
The conch shell is a scared emblem of spirituality and has inspired our karigars to craft this 0.06 carat diamond pendant with a similar motif. The artistic pattern crafted in 18K gold is a brilliant beacon of hope, optimism and blessing.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000705612 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.43 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.06 carat
|
| Gold Value | ₹15,829(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,300 |
| Making Charge | ₹4,926 |
| GST (3%) | ₹782 |
| Total Price | ₹26,837 |