All filters
This appealing diamond pendant by Senco offers the perfect blend of 0.23 carat diamonds and 18K gold. The heart-shaped diamond in the centre and the little shiny beauties encrusted partially on the gold heart motif will fill your life with a lot of sparkle. The design is unique and so are you.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000675691 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 0.77 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹8,524(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,209 |
| Making Charge | ₹3,625 |
| GST (3%) | ₹1,091 |
| Total Price | ₹37,449 |