All filters
This 0.21-carat overlapping diamond ring in 18K gold is a radiant tribute to perfect love. At its heart lies a Hearts and Arrows cut solitaire diamond set in a classic prong setting to enhance its scintillating brilliance. The diamond-studded sides elevate the ring€™s exceptional design.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000787564 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | G-VS |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,580 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,634 |
| Total Price | ₹56,069 |