All filters
Love always binds two people together forever such as these diamond studs encrusted with 0.3 carat diamonds in 14K gold. It is designed with 3 drops of diamonds bound with each other in a heart-shaped design and a drop of diamond at the bottom to complete the look. Pair them up with a dress for an evening party and bring your inner glow back.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000615028 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | EF-VVS |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,801 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,698 |
| Total Price | ₹58,270 |