All filters
This 0.28 carat diamond ring, designed in 18K rose gold, radiates elegance and charm. Sparkling diamonds are gracefully intertwined with a cluster of pink stones, resembling a bunch of berries, making it the perfect piece to celebrate your affection for someone special.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000798945 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Stone Weight | 1.27 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,640 |
| Stone Value | ₹506 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,843 |
| Total Price | ₹63,249 |