All filters
Since every love pattern in your jewellery reminds the things beloved, let the love motif in this exquisite diamond pendant portray the love tale of your life. The design offers the perfect blend of 0.3 carat shimmering diamonds and 18K gold. This exquisite pendant by Senco isn't too fussy and will go well even with your daily attire.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000612028 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.3 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,637 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,496 |
| Total Price | ₹51,338 |