All filters
If there is someone beloved in your life who takes you to another level of happiness, flaunt this appealing diamond ring with a heart motif and enhance your beauty. Crafted in 18K gold, the oval-shaped 0.15 carat diamond in the centre of the titled heart motif will fill your heart with a lot of love every time you slide down this ring on your finger. This sparkling ring by Senco highlights the beauty of simple sophistication.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000680325 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹61,871 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹2,816 |
| Total Price | ₹96,667 |