All filters
Every heart is the hub of pure love and romance and these shimmering heart-shaped diamond studs fulfill such emotions with 0.19 carat diamonds encrusted in 14K gold. The diamonds are graciously encrusted in the form of a heart which will bring a pretty smile to your face as you adorn them with beautiful attire all day long.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000599670 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹14,247(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,099 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹1,169 |
| Total Price | ₹40,106 |