All filters
Just like your elegance is an expression of your grace and class, these 0.42 carat diamond drop earrings in 18K rose gold will highlight your love for beautiful jewellery. Add to the classiness of your outfit with these diamond earrings.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000677604 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.74 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.42 carat
|
| Gold Value | ₹41,399(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹35,937 |
| Making Charge | ₹8,840 |
| GST (3%) | ₹2,586 |
| Total Price | ₹88,762 |