All filters
Just like the beauty of a palm leaf lies in the numerous leaves radiating from the centre, the appeal of these mesmerizing diamond drop earrings inspired by the same lies in the perfect blend of 14K gold and 0.34 carat diamonds. The reverse leaf pattern in these diamond earrings by Senco is quite unique, making them a must-have accessory in your modish jewellery collection.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000636787 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.34 carat
|
| Gold Value | ₹24,694(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,560 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,779 |
| Total Price | ₹61,061 |