All filters
Just like a bud has all it needs to be a flower, you have all the beauty you need to shine at every party. You can enhance that beauty of yours even further by flaunting these 0.48 carat diamond studs with inverted bud motifs. Set in 14K gold, these bedazzling diamond studs designed by the skilled karigars at Senco will complete your daily look with a lot of shine.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000667443 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.48 carat
|
| Gold Value | ₹22,794(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹40,031 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹2,054 |
| Total Price | ₹70,490 |