All filters
If the sight of water flowing down from the peak of a snow-covered mountain fills your heart with delight, you will definitely fall in love with this 0.45 carat diamond ring inspired by the same. Crafted in 18K rose gold, the solitaire in the middle enhances the glow of the numerous diamonds encrusted in a linear pattern on both sides.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000646309 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.65 g
|
| Diamond Quality | GH-VS |
| Diamond Weight | 0.45 carat
|
| Gold Value | ₹18,264(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹92,230 |
| Making Charge | ₹5,591 |
| GST (3%) | ₹3,483 |
| Total Price | ₹1,19,568 |