All filters
Offering the perfect balance of 0.31 carat diamonds and 14K gold, these chic diamond drop earrings resembles a manual balance. Designed with perfection, the two dangling heart motifs are adorable with a high gloss finish and encrusted diamonds.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000629760 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.204 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹19,030(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,520 |
| Making Charge | ₹4,783 |
| GST (3%) | ₹1,420 |
| Total Price | ₹48,753 |