All filters
Just like our life is all about striking a balance between holding on and letting go, these chic 0.62 carat diamond drop earrings in 14K gold resembling a manual weighing scale balance will help you find the right balance in your life. The two artistic triangular motifs are studded with diamonds in the lower part to accentuate your beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000644482 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.29 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.62 carat
|
| Gold Value | ₹37,040(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹50,820 |
| Making Charge | ₹10,008 |
| GST (3%) | ₹2,937 |
| Total Price | ₹1,00,805 |