All filters
Elevate your style with this exquisite 0.28 carat diamond chain pendant, meticulously crafted in radiant 14K yellow gold. The unique hexagonal design is beautifully accented with vibrant blue enamel, adding a touch of modern elegance. This beautifully crafted piece offers a perfect balance of sophistication and contemporary flair.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724759 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.6 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹39,717(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,500 |
| Making Charge | ₹10,666 |
| GST (3%) | ₹2,247 |
| Total Price | ₹77,130 |