All filters
As the season of Autumn approaches, we have marked the arrival of it with diamond-studded falling leaves design on this artistic diamond ring. The leaf motif is the main attraction point with a round-shaped diamond in the middle of this diamond ring. Wear it at any event to look beautiful.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000619060 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.19 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 1 carat
|
| Gold Value | ₹27,543(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹93,183 |
| Making Charge | ₹7,672 |
| GST (3%) | ₹3,852 |
| Total Price | ₹1,32,250 |