All filters
This auspicious 0.36 carat diamond chain pendant artistically crafted with a motif of Goddess Durga in 14K gold embodies her power, beauty and aura. The touch of colour with vibrant stones and meenakari work will add more glamour to your festive look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000726319 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.37 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Stone Weight | 0.77 carat
|
| Gold Value | ₹63,633(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹33,033 |
| Stone Value | ₹825 |
| Making Charge | ₹14,171 |
| GST (3%) | ₹3,350 |
| Total Price | ₹1,15,012 |