All filters
Geometric elegance meets heartfelt emotion in this 0.16 carat diamond ring. Crafted in 18K yellow gold, the faceted heart design reflects love€™s depth and brilliance. Accented with sparkling round diamonds, it€™s a tribute to unity, strength, and enduring connections.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000797939 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.52 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹16,825(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹15,543 |
| Making Charge | ₹5,198 |
| GST (3%) | ₹1,127 |
| Total Price | ₹38,693 |